Rajd Puszczyka 2013 artykuł

Jesteś tu: Home >> Dyscypliny sportowe >> Biegi >> Rajd Puszczyka 2013 artykuł

Czyli biegaj z nami, a jak chcesz, to z przygodami

O tym, że Puszczykowianie biegają, świadczy ilość biegających na co dzień, jak i tych którzy startują w zorganizowanych biegach. W ostatnim poznańskim półmaratonie startowało prawie 40 osób z naszego miasta, a w maratonie 30 osób.

Na pewno tak liczny udział to także efekt popularyzowania się tej formy aktywności. Do biegania nie potrzeba kosztownego sprzętu (no, może poza butami, które są jakąś inwestycją), nie potrzeba infrastruktury, nie trzeba formować drużyn. Bieganie, nie wymaga dojazdu, możemy wyjść z domu i już jesteśmy na treningu. I to jakim – dzięki bieganiu można najefektywniej spalić kalorie.

Tak duża liczba startujących Puszczykowian to także efekt fantastycznych terenów, które znajdziemy w sąsiedztwie naszego miasta. To nie tylko trasy biegowe i rowerowe, ale także możliwość pływania kajakiem. Warto byłoby te aktywności połączyć i zachęcić innych do wykorzystania potencjału miejscowości, w której mieszkamy.

Coraz bardziej popularne, obok sławnego i wyczynowego triathlonu staje się Adventure Racing – połączenie biegów na orientację, jazdy na rowerze, kajakarstwa, jeżdżenia na rolkach czy wspinaczki. Biegi te są organizowane, zarówno jako wydarzenia o charakterze ekstremalnym, wielodniowym, jak i jednodniowe „sprinty”. Jedną z atrakcji rajdów przygodowych jest udział zespołów. Zazwyczaj w trasę ruszają zespoły 2-4 osobowe, które mają za zadanie zaliczyć wszystkie wyznaczone punkty kontrolne, w możliwie jak najkrótszym czasie. Współpraca w zespołach, pozwalająca na odnalezienie punktów kontrolnych odróżnia tę dyscyplinę od wspomnianego triathlonu, czy biegów długodystansowych, które są zmaganiami solistów.

Od kilku lat Piotr Weigt organizował w Puszczykowie Rajd Puszczyka, w formule Adventure Racing, opierający się na trasie biegowej i rowerowej. W tym roku we współpracy z Puszczykowskim Towarzystwem Sportowym (PTS) trasy mają zostać rozszerzone o spływ kajakiem.

Planowane trasy to ok. 5 km biegu na orientację, ok. 20 km jazdy na rowerze i ok. 3 km spływu kajakiem, całość dla zespołów 2 osobowych. Oprócz ambitnych sportowców, dla których rajd będzie sprintem, liczymy na udział amatorów, a zwłaszcza par rodzinnych – rodzica z dzieckiem (od 11-12 lat). Oczywiście, na zakończenie, wspólne spotkanie i regeneracja, najprawdopodobniej przy ognisku. Termin rajdu, to niedziela, 16 czerwca 2013 r., start godzina 11.

Szczegóły, co do samego biegu i planowanych tras pojawią się wkrótce na stronie internetowej PTS-u. Ze względu na charakter działań PTS-u oraz dążenie do niskich opłat wpisowych liczymy na sponsorów. Chcemy przez sport promować tych przedsiębiorców, którzy zechcą wesprzeć nasze działania. Kontakt – na stronie PTS-u.

By dobrze przygotować się do rajdu planujemy „godzinę biegową” w każdy wtorek i czwartek, o 19.30 start z rynku w Puszczykowie. Do wspólnego biegania zapraszamy tych, którzy bieganie zaczynają, lub go nie lubią. Trasa i tempo zostaną dostosowane do najsłabszych zawodników.

W imieniu PTS-u i organizatorów zapraszam na bieg i biegowe przygotowania.

Krzysztof Czekalski Członek Zarządu Puszczykowskiego Towarzystwa Sportowego

Kalendarz imprez sportowych

Zachęcamy Państwa do przesyłania proponowanych terminów zawodów sportowych. Z wyprzedzeniem będziemy mogli przekazać je członkom naszego Towarzystawa...

Polecamy